ALONE IN THE ZONE 2 – PREMIERA

alone2v3

PROLOG

Dwa lata wyjęte z życia. Pięć wyjazdów do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Łącznie ponad miesiąc. Tygodnie starań o pozwolenia, przepustki, zgody. Nie zawsze się udaje. Wtedy uruchamiam przyjaciół i znajomych, którzy mogą więcej niż ja. Kiedy i oni zawiodą, wchodzę bez niczego. Jak Stalker z książki braci Strugackich albo major Diegtiarow z gry S.T.A.L.K.E.R.

Wsiadam do terenówki. Wjadę nią wszędzie. Przejechałem dziką Afrykę, przejadę i radioaktywną zonę. Dotrę w najtrudniej dostępne lub najbardziej niebezpieczne miejsca. Czasem skończy się to przymusową dekontaminacją ale przecież to tylko maszyna, nie zachoruje. Ja też często się dekontaminuję, domowej roboty gorzałką częstują mnie wszyscy mieszkańcy strefy.

zona

W strefie, gdzieś na ukraińsko-białoruskiej granicy.

zona2

Żeby zobaczyć strefę z powietrza, z szerszej perspektywy, wsiadam do wysłużonego Mi-2. Zamiast pojedynczych bloków, chat i urządzeń widzę całe opuszczone wsie, tysiące porzuconych maszyn. Widzę całą Prypeć. Miasto duchów. Robi naprawdę piorunujące wrażenie.

helicopter

Lot helikopterem Mi-2.

Wielki helikopter nie wszędzie może polecieć. To zbyt ryzykowne lub zabronione przez prawo. Wtedy używam zdalnie sterowanego drona. Pozwala zbliżyć się naprawdę blisko. Zobaczyć więcej. Niemożliwe staje się możliwe.

dron

Gotowy do startu dron.

Na swej drodze spotykam przesiedleńców, ostatnich mieszkańców zamkniętej strefy. Słucham historii o beztroskim życiu, pięknej Prypeci. O czasach w jakich przyszło im żyć, o marzeniach, o tęsknocie. Wzruszam się słuchając opowieści o przymusowych wysiedleniach, utracie domów, dobytku, bliskich. O chorobie i śmierci. Już dawno przestałem wierzyć, że 30 strażaków i pracowników elektrowni to jedyne śmiertelne ofiary jądrowej katastrofy.

samosiels1

Ostatni mieszkańcy I strefy położonej najbliżej elektrowni atomowej.

samosiels2

Samosioł z Czarnobyla.

Odwiedzam zamknięte, niedostępne innym miejsca. Rosocha – największe składowisko radioaktywnych pojazdów. Elektrownia atomowa, w której nieudany eksperyment doprowadził do katastrofy na nigdy wcześniej nie spotykaną skalę. Wchodzę do sterowni bloku 4 – miejsca od którego wszystko się zaczęło, miejsca gdzie historia zmieniła swój bieg. Odwiedzam również Czarnobyl-2 i jeden z najważniejszych elementów systemu wczesnego ostrzegania przed nuklearnym atakiem – radar pozahoryzontalny DUGA. Tym razem skupiam się na centrum dowodzenia – wojskowych budynkach oraz urządzeniach analizujących sygnały odbierane z anten.

npp

Wewnątrz sterowni bloku 4.

czarnobyl1

Czarnobyl-2. Pozostałości komputera ЭВМ 340А.

czarnobyl2

Czarnobyl-2. Makieta przedstawiająca zasadę działania radaru. Po prawej resztki portretu Lenina.

Przeczesuję strefę w poszukiwaniu radioaktywnych śladów katastrofy. W podziemiach zalanego laboratorium fabryki Jupiter znajduję tajemnicze, radioaktywne substancje. Ale to tylko początek, rozgrzewka. Zaraz potem wchodzę do Czerwonego Lasu – najbardziej radioaktywnego miejsca w strefie. Bez problemu znajduję fragmenty paliwa ze zniszczonego reaktora.

jupiter

Fabryka Jupiter.

red

Czerwony Las.

Radioaktywna ziemia i budynki. Rośliny i zwierzęta. Niewidzialne, niesłyszalne, niewyczuwalne w żaden sposób promieniowanie jest wszędzie wokół mnie. Ale to nie jedyne ryzyko na jakie jestem narażony. Wspinaczka na wysokie konstrukcje, anteny, chłodnie kominowe albo dźwigi. Rozchodzący się z nich widok opuszczonego miasta, strefy, elektrowni, zapamiętam na zawsze.

tower1

Wspinaczka na chłodnię kominową.

tower2

Na szczycie chłodni kominowej.

fuji

Widok na Prypeć.

crane1

Na szczycie dźwigu na terenie niedokończonej budowy bloku 5/6.

crane2

Na szczycie dźwigu na terenie niedokończonej budowy bloku 5/6.

Nigdy nie rozstaję się z kamerą. Kamerą zamontowaną na kasku. Żeby wszyscy – nie tylko ja – mogli zobaczyć strefę. Prawdziwą strefę, a nie tylko miejsca w które zaprowadzi oficjalny przewodnik. Żeby usłyszeć co mówią prawdziwi mieszkańcy strefy, a nie suche statystyki instytucji promujących energię jądrową. Żeby wszyscy mogli sobie wyobrazić co w tej chwili dzieje się w Japonii albo co może dziać się gdziekolwiek działa lub działać będzie elektrownia atomowa.

Zona jest ogromna. Nigdy nie wiem co przyniesie kolejny dzień. Co odkryję, gdzie trafię albo kogo spotkam. Odbiornik GPS pomaga mi odnaleźć interesujące miejsca, zapamiętać ich koordynaty. Pozwala też bezpiecznie wrócić do domu. Dozymetr pomaga uniknąć wielu niebezpiecznych miejsc w których ukryto radioaktywne odpady. Pozwala trzymać się na bezpieczny dystans. Bez obu tych urządzeń nigdzie się nie ruszam.

cerkiew

Opuszczona cerkiew we wsi Krasne.

discoveries

Poszukiwania porzuconych przedmiotów (księgarnia).

discoveries2

Poszukiwania porzuconych przedmiotów (poczta).

stalker

villages

Jedna z chat we wsi Zamosznaja.

PRZYGOTOWANIA

Podróżując samotnie przez strefę gromadzę setki godzin materiału video. Zastanawiam się jak wybrać z tego 90 minut, tak żeby niczego ważnego nie pominąć. Może posłuchać rady jednego z czytelników?

„Panie Arku, niech Pan najlepiej w ogóle nie tnie materiału video i wrzuca na płytę wszystko ! :) To co Pan przedstawia jest arcyciekawe i wyjątkowe! Myślę, że nikt nie będzie się nudził nawet jeśli film będzie trwał non stop 30h :)”

Muszę znaleźć jakiś kompromis. Wybieram najlepsze, najciekawsze 3 godziny. Sama esencja z samotnej podróży po strefie. Ale to nadal zbyt dużo. Tym razem nie idę na żaden kompromis. Będzie wydanie dwupłytowe!

Alone 2 powinien powstać. Tego nie można tak zostawić. Nie pokazać.

Ale zanim to się stanie, przede mną jeszcze pół roku postprodukcji. Współpracy z kompozytorem przy tworzeniu muzyki. Setkach godzin spędzonych na montażu, poszukiwaniu informacji o odwiedzonych miejscach i ich historii. Próbach identyfikacji znalezionych przedmiotów. Rozmowach z byłymi pracownikami i mieszkańcami strefy. Nie byłoby to możliwe bez znajomości rosyjskiego. Najrzetelniejsza, najprawdziwsza informacja płynie wprost od bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń. Z pierwszej ręki.

Pamiętam jak kiedyś wahałem się, czy rozpoczynać pracę nad Alone 2. Twierdziłem wtedy, że rzadko który sequel lepszy jest od pierwszej części. Do produkcji Alone 2 przekonały mnie jednak dobre recenzje pierwszej części filmu oraz prośby wielu widzów. O wszystkim przesądziło otrzymanie pozwolenia na wejście do bloku 4. Zaryzykowałem. Alone 2 powinien powstać. Tego nie można tak zostawić. Nie pokazać. Nie żałuję podjętej wtedy decyzji. O jej słuszności utwierdzają mnie opinie osób, które widziały już gotowy film. Osoby, które pracowały przy powstaniu filmu albo które uczestniczyły w przedpremierowym pokazie. Oczywiście w strefie – bo gdzieżby indziej niż w sercu strefy mogła odbyć się premiera filmu. To się musiało tam wydarzyć. Dosłownie kilka dni temu. W nocy. W opuszczonym mieszkaniu w Prypeci. Z widokiem na elektrownię.

FILM

Aby towarzyszyć mi w tej niezwykłej wyprawie wcale nie musisz tam jechać. Dzięki widokowi z kamery zamocowanej na kasku poczujesz się jakbyś naprawdę tam był. Będziesz mógł powiedzieć „byłem tam” i nikt nie zarzuci Ci, że mówisz nieprawdę. W filmie zobaczysz miejsca, których nikt wcześniej nie widział (no może prawie nikt). Zobaczysz też miejsca, których nikt więcej nie zobaczy ponieważ już nie istnieją. Wszystko żebyś mógł poczuć prawdziwą atmosferę tamtych miejsc.

Doceń mój wysiłek. Poinformuj o filmie swoich przyjaciół i znajomych. Pomagając rozpowszechnić informację o filmie, pomagasz rozpowszechnić informację o samej katastrofie i będącej jej wynikiem tragedii setek tysięcy ludzi. Ja swoje zrobiłem, teraz wszystko w Twoich rękach…

Możesz też mnie wspomóc kupując film. Będzie on doskonałym zakupem dla osób pasjonujących się tematyką związaną z katastrofą w Czarnobylu. Będzie wyjątkowym przewodnikiem dla osób, które planują lub przygotowują się do wyjazdu do strefy. Albo dla tych osób, które nie mogą pojechać ponieważ są niepełnoletnie, nie mają wolnego czasu albo po prostu brakuje im odwagi :). Film będzie też doskonałym prezentem dla fanów gier Call of Duty lub S.T.A.L.K.E.R., którzy chcą zobaczyć jak strefa wygląda w rzeczywistości, jak bardzo różni się od tej znanej z gier.

Wreszcie, film może być wyjątkowym, świątecznym prezentem dla Ciebie, Twoich przyjaciół i znajomych.

Przedsprzedaż właśnie ruszyła i potrwa do 6.12.2013 r. Zanim jednak przejdziesz do następnej strony, gdzie będziesz mógł dokonać zakupu, obejrzyj najpierw trailer.

dalejPL

 

Skomentowano 30 razy

 1. Super zwiastun oraz genialna wiadomość o wydaniu 2 części i to na 2 płytach :) Pierwszą część zamówiłem u Pana i jestem zadowolony, tak więc 2 część musi również wylądować u mnie na półce :) Pozdrawiam!

 2. Cześć Arku, już zamówiłem :) oglądając trailer stanęły mi przed oczami wszystkie spędzone w zonie chwile… tyle wspomnień ! Pozdrawiam !!

 3. Panie Arku. Pierwszy film był świetny, ale osoby które go za mną oglądały narzekały że jest nudny. I faktycznie, coś w tym było – zwłaszcza to przeglądanie gazet i książek w przedszkolu, albo to penetrowanie piwnicy :). Trailer dwójki jest świetny, ale jak będzie Pan montował materiał to może niech Pan unika takich piwnic czy książek dla dzieci – skupiając się tylko na rzeczach absolutnie unikalnych :)

 4. Ciekawa zapowiedź, oraz świetny pomysł na temat filmu. Co do dystrybucji może warto pomyśleć o alternatywnych metodach do standardowej poczty czyli np. paczkomaty, oraz w przyszłości pomyśleć o dystrybucji elektronicznej.

 5. Super wiadomość :) byłem rozczarowany jak sie dowiedziałem że nie będzie Alone 2…tyle czasu oczekiwałem nareście nareście :) Z niecierpliwością czekałem na maile z informacjami o kolejnej wizycie w strefie..uwielbiem czytać Pańskie sprawozdania…a film genialny :) napewno ten może być tylko lepszy :) pozdrawiam

 6. Mi też się podobają piwnice, ja bardzo chciałbym zobaczyć dużo ciemnych pomieszczeń gdyż klimat przypomina mi grę STALKER :)

  Fajnie że w dodatkach są sceny w nocy i zimie :)

 7. Byłem w zonie chyba trzy lata temu, wszystko opisałem na mojej stronie ale to tylko maluteńku ułamek co przyjdzie zobaczyć mi po kupnie AitZ 2 :) Zaraz zamawiam :)

 8. Gratuluję odwagi a także zapału. Filmy godne polecenia, profesjonalne i niezmiernie interesujący. Oglądając pierwszą część „byłem tak zafascynowany że odciąłem się od otaczającego mnie świata”.
  Jak to mówią „szacun”!!

 9. Pierwsza część leży na półce i czeka na swoją starszą i bardziej obszerną siostrę – czekaliśmy, czekaliśmy i wreszcie się doczekaliśmy :)

  Panie Arkadiuszu, serdecznie dzięki za Pana pracę i poświęcenie :)

 10. Panie Arku Alone in the zone oglądałem kilkanaście razy. To jest majstersztyk to co Pan robi. Jest Pan niesamowity,czekałem na drugą część filmu od dawna,wiedziałem że to lada dzień i doczekałem się. Cieszę się, że mogę to zobaczyć, gratuluję film jest wart każdej ceny a te 3 godziny filmu będą dla mnie jak jak przejażdżka najlepszym samochodem i lepsze niż wakacje w ciepłych krajach. Jestem pełen podziwu Pana filmy są lepsze niż najlepsze amerykańskie produkcje razem wzięte. Pozdrawiam z Legnicy :)

 11. A ja trailera nie widziałem jeszcze ale jestem pewien że film będzie rewelacja tak jak pierwsza część. Oglądałem 5 razy i obejrze jeszcze nie raz każde ujęcie z zony jest unikalne czy to szkoła,przedszkole czy nawet zardzewiała kupa złomu wszystko co tam jest ma niepowtarzalny klimat.

  Pozdrawiam autora filmu i wszystkich fanów oczywiście.

 12. Zamówione!
  Żona już nie musi mi kupować prezentu na święta.
  Pozdrowienia dla Pana Arka i wszystkich odwiedzających!

 13. No i znów piękny prezent nam Pan zrobił na święta. Pierwsza część niesamowita ale tym dronem w 2 części to mnie Pan rozwalił :) Powodzenia z 3 częścią choć to już nie to, bo to zagramaniczne a nie nasze komunistyczne ;)

 14. A co lepiej wybrać? blu ray czy hd dvd? I pierwsza część chyba też sobie ponownie wezmę w hd a starszą komuś podaruję :)

 15. Zamówiłem pakiet „Alone in the zone 1+2 – HD na DVD – PL”. Pozostaje cierpliwie czekać na realizację zamówienia przeglądając materiały dot. Zony dostępne w sieci. Krótkie pytanie do autora – czy wersja HD będzie nagrana w rozdzielczości 1080p?

 16. Moja paczka już dotarła. Nie miałem czasu obejrzeć całości ale po pierwszym fragmencie już się zapowiada świetnie. Jedynie co, to poczta nie omieszkała porzucać paczkami w efekcie czego wyłamały się zatrzaski trzymające płytkę z materiałami dodatkowymi. Na szczęście się nie porysowała w transporcie.
  Pozdrawiam i czekam na część 3 :)

 17. Moja paczka dotarła 16.12…jak odebrałem paczke odrazu otworzyłem…i zaczołem oglądać…Panie Arkadiuszu świetna robota…widać dużo poświecenia i serca….napewno w Pańskim wydaniu 2 cześć jest nie gorsza od 1….a nawet bym powiedział lepsza :) cieszy mnie ze z Panskim zdrowiem wszystko wporzadku…pozaostał smutek że to już koniec z Czarnobylem w Panskim wykonaniu :( czekam na 3 :) Zastanawia mnie co Pan znalazł w czerwonym lesie ??? Bo wkońcu nie zostało powiedziane w filmie

 18. Super film, ciekawi mnie tylko kiedy wylaczono media w miescie (prad, woda, itp) Czy latarnie swiecily w miescie widmo az sie spalily zarowki czy po prostu miasto odcieto od pradu. Co do 3 czesci to pomocny moze byc Pan Jacek Wan (pol japonczyk pol polak) prowadzi program miedzy wschodem a zachodem na tv polsat. Mowi plynnie po Japonsku i po Polsku. Czekam na 3 czesc :)

 19. Zarówno 1 jak i 2 część zapierają dech w piersiach, zwłaszcza ujęcia z powietrza w 2, mistrzostwo świata. Można by się rozpisywać na temat każdej sceny czy ścieżki dźwiękowej ale powiem krótko. Dla kogoś zainteresowanego tematem – arcydzieło. Pozdrawiam serdeczenie!

 20. Alone 2 jest na tyle fantastycznym filmem, że 1 na tym tle wypada blado, mimo że pierwsza część sama w sobie była dobra. Muzyka rzeczywiście jest fantastyczna, ale dostrzegłem to dopiero na filmie, bo tutaj na stronie nie czułem tego klimatu. Jedyne miejsce jakiego mi brakło to plac budowy nowego sarkofagu, więc tutaj daje małą podpowiedź odnośnie kolejnej wyprawy do zony:)

 21. Widzę same pozytywne wypowiedzi i o to chodzi! Padło kilka komentarzy odnośnie ujęć i muzyki z aitz 2. No właśnie niech wypowiedzą sie wszyscy fani jaki obiekt czy też ujęcie, muzyka szczególnie utkwiło im w pamięci? Ciężko wybrać co kolwiek bo wszystko jest rewelacyjne.. Ale ja najbardziej zapamiętałem przygnębiający widok przedszkoli czy krótką historię cerkwi którą poznajemy w filmie…

 22. Super produkcja, tak samo dobra jak nie lepsza (pod względem droida) od pierwszej części. Człowiek czuje się prawie tak jak by tam był na żywo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *