FUKUSHIMA 8 LAT PO

8 lat po katastrofie w Fukushimie to dobry moment na podsumowanie, co od tamtych tragicznych wydarze艅 zmieni艂o si臋 na ska偶onych terenach wok贸艂 uszkodzonej elektrowni Fukushima Daiichi. Najlepiej zilustruje to poni偶sza mapa.

Zmiana granic strefy na przestrzeni 2011-2018

 

Wysi艂ek tysi臋cy robotnik贸w oraz miliardy dolar贸w w艂o偶onych w dekontaminacj臋 ska偶onych teren贸w zaczynaj膮 przynosi膰 efekty. Na oczyszczonych terenach – na mapach z poprzednich lat oznaczonych kolorem pomara艅czowym i zielonym – zako艅czono ju偶 prace dekontaminacyjne i zniesiono nakazy ewakuacji. W konsekwencji wi臋kszo艣膰 mieszka艅c贸w Tomioki i Namie – dw贸ch najwi臋kszych miast wok贸艂 uszkodzonej elektrowni – mo偶e ju偶 wr贸ci膰 do swoich dom贸w. Nadal jednak prowadzone s膮 tutaj intensywne prace porz膮dkowe oraz rozbi贸rkowe. Remontowane lub burzone s膮 budynki, kt贸re uszkodzi艂o trz臋sienie ziemi albo brak codziennej opieki i remont贸w wywo艂anych ucieczk膮 mieszka艅c贸w przed promieniowaniem. W efekcie wiele dom贸w nie nadawa艂o si臋 do ponownego zamieszkania i musia艂y zosta膰 rozebrane, a znajduj膮ce si臋 wewn膮trz meble, sprz臋t elektroniczny, ubrania i 偶ywno艣膰, zutylizowane. Podobnie post膮piono z obiektami publicznymi, zburzono nie tylko wiele sklep贸w i restauracji, ale r贸wnie偶 oba miejskie szpitale.

Skal臋 zmian najlepiej wida膰 z powietrza. W miejscach, w kt贸rych sta艂y kiedy艣 budynki wida膰 dzisiaj tylko puste parcele pokryte cienk膮 warstw膮 pomara艅czowego piasku lub szarego 偶wiru. Jest ich chyba wi臋cej ni偶 parceli zabudowanych. A prace wcale si臋 jeszcze nie zako艅czy艂y.

Tomioka

Spalarnia 艣mieci zosta艂a zbudowana do zlikwidowania odpad贸w powsta艂ych wskutek katastrofy, sk艂adowanych na tymczasowym placu w Namie (gruzu po tsunami, gruzu budowlanego z rozbi贸rki budynk贸w mieszkalnych oraz odpad贸w po dekontaminacji)

Sk艂adowisko odpad贸w w Namie

Niestety, dekontaminacja i porz膮dki nie wystarcz膮, aby miasto od偶y艂o. Do tego potrzebni s膮 mieszka艅cy, kt贸rzy jednak nie chc膮 wraca膰. Nadal pozostaj膮 nieufni wobec dzia艂a艅 rz膮du, kt贸ry zapewnia, 偶e poziom promieniowania spad艂 do bezpiecznego poziomu. Mieszka艅cy wci膮偶 pami臋taj膮, jak kilka lat wcze艣niej ten sam rz膮d jednostronnie je podwy偶szy艂. W dodatku, w nowo otwartych miastach wci膮偶 nie ma odpowiedniej infrastruktury – sklep贸w, szpitali i restauracji. I przede wszystkim s膮siad贸w. W rezultacie oba miasta pozostaj膮 praktycznie puste. Po 8 latach od katastrofy i 2 latach od otwarcia, wr贸ci艂o do nich oko艂o 5 % mieszka艅c贸w. Widoczne na ulicach pojazdy i osoby tylko stwarzaj膮 pozory zamieszka艂ego miasta. W wi臋kszo艣ci s膮 to samochody nale偶膮ce do firm budowlanych oraz robotnicy pracuj膮cy przy porz膮dkowaniu teren贸w i rozbi贸rce budynk贸w.

Dlatego tak wa偶ne jest dokumentowanie skutk贸w nuklearnej katastrofy. Wiele sfotografowanych przeze mnie zdewastowanych, opuszczonych i ska偶onych budynk贸w i wn臋trz ju偶 nie istnieje. Zosta艂y oczyszczone i przywr贸cone do u偶ytku albo zburzone. To oczywi艣cie s艂uszne i bardzo potrzebne. Moje zadanie jest jednak inne. Chcia艂bym ocali膰 przed zapomnieniem jak najwi臋cej 艣wiadectw nuklearnej katastrofy i ludzkiej tragedii. Pomimo 8 lat wci膮偶 jest tu ich ogromna ilo艣膰, zw艂aszcza w czerwonych, wci膮偶 zamkni臋tych i najbardziej radioaktywnych strefach, do kt贸rych mieszka艅cy nadal nie mog膮 wr贸ci膰 i – chocia偶 wola艂bym si臋 myli膰 – nic nie wskazuje, 偶eby kiedykolwiek mogli to zrobi膰. Niech b臋d膮 one przestrog膮 dla przysz艂ych pokole艅, aby nie zapomnia艂y do czego mo偶e doprowadzi膰 nieostro偶ne obchodzenie si臋 z energi膮 j膮drow膮.

Jeden komentarz

  1. Zdj臋cie z Tomioki szczeg贸lnie dzia艂a na wyobra藕ni臋.
    (Widok na pewno zas艂uguje na wi臋cej ni偶 kr贸tki klip.)

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *