HALF-LIFE: OD CZARNOBYLA DO FUKUSHIMY

Nazywam si臋 Arkadiusz Podniesi艅ski i jestem polskim fotografem i filmowcem, kt贸ry przez ostatnie 9 lat po艣wi臋ca艂 sw贸j czas i zasoby Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, dokumentuj膮c skutki najwi臋kszej katastrofy nuklearnej w historii. Rozpoczynaj膮c w 2008 r. swoj膮 prac臋 nie wiedzia艂em, 偶e 3 lata p贸藕niej wydarzy si臋 podobna katastrofa w Fukushimie daj膮c mi impuls do powstania wyj膮tkowego projektu, w kt贸rym b臋d臋 m贸g艂 przestawi膰 i por贸wna膰 tragiczne skutki obu katastrof. Tak narodzi艂 si臋 projekt Half-live – od Czarnobyla do Fukushimy. Dzisiaj prosz臋 was o pomoc w przekszta艂ceniu mojej wieloletniej pracy w wysokiej jako艣ci foto-album po艣wi臋cony tym wydarzeniom.

Prype膰. Czarnobylska Strefa Wykluczenia.

 

Fukushima. Widok na uszkodzon膮 elektrowni臋 Fukushima Daiichi.

Od 2008 r. odwiedzi艂em czarnobylsk膮 stref臋 kilkadziesi膮t razy. Fotografowa艂em opuszczone miasto Prype膰 z kt贸rego w ci膮gu kilku godzin ewakuowano na zawsze prawie 50.000 mieszka艅c贸w. Oddalone o nieca艂e 2 km od elektrowni miasto, niegdy艣 symbol nowoczesno艣ci i pot臋gi ZSRR, jest dzi艣 艣wiadectwem do czego mo偶e doprowadzi膰 nieostro偶ne obchodzenie si臋 z energi膮 j膮drow膮.

Uzbrojony w dozymetr dokumentowa艂em r贸wnie偶 radioaktywne 艣lady katastrofy. Porzucone w piwnicach szpitala ska偶one ubrania stra偶ak贸w, kt贸rzy gasili po偶ar uszkodzonej elektrowni. Cmentarzyska ska偶onych pojazd贸w, kt贸re by艂y tak radioaktywne, 偶e nie mog艂y ju偶 opu艣ci膰 zamkni臋tej strefy. I ekstremalnie radioaktywne fragmenty stopionego paliwa, kt贸re wci膮偶 mo偶na znale藕膰 wok贸艂 uszkodzonej elektrowni.

Filmowanie wewn膮trz radioaktywnych piwnic szpitala. Prype膰. Czarnobylska Strefa Wykluczenia.

Odwiedza艂em tak偶e przesiedle艅c贸w, kt贸rzy wbrew rozkazom w艂adz zdecydowali si臋 wr贸ci膰 do ska偶onych stref i w niezwykle trudnych warunkach 偶yj膮 tam do dnia dzisiejszego.

Jako jednemu z niewielu fotograf贸w uda艂o mi si臋 r贸wnie偶 uzyska膰 dost臋p do wn臋trza zniszczonego wybuchem 4 bloku elektrowni atomowej. Starzej膮cy si臋 i gro偶膮cy zawaleniem sarkofag, chroni膮cy przed wydostaniem si臋 ska偶enia na zewn膮trz, niedawno przykryto kolejnym, odk艂adaj膮c radioaktywny problem dla przysz艂ych pokole艅.

Sterownia bloku 4. Czarnobylska elektrownia atomowa.

Hala g艂贸wna reaktora 2. Czarnobylska elektrownia atomowa.

Dzi臋ki specjalnym pozwoleniom bia艂oruskiego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych odwiedzi艂em tak偶e zamkni臋te strefy s膮siaduj膮cej z Ukrain膮 Bia艂orusi. Na jej teren spad艂o a偶 70% radioaktywnego opadu z Czarnobyla i to Bia艂orusini ucierpieli najbardziej. Nie maj膮c dok膮d uciec nauczyli si臋 偶y膰 w cieniu radioaktywnego ska偶enia, z kt贸rego zdrowotnymi skutkami zmagaj膮 si臋 do dnia dzisiejszego.

Spotkanie z w艂adzami Bia艂oruskiej Strefy Wykluczenia. Mi艅sk, Bia艂oru艣.

Spotkanie z Ministrem Spraw Zagranicznych Bia艂orusi W艂adimirem Makiej. Mi艅sk, Bia艂oru艣.

Operacja cz臋艣ciowego usuni臋cia gruczo艂u tarczycy. Gomel, Bia艂oru艣.

Po podobnej w skutkach katastrofie w Japonii zacz膮艂em r贸wnolegle odwiedza膰 ska偶one tereny po艂o偶one wok贸艂 elektrowni Fukushima Daiichi. Zaskoczy艂o mnie jak wiele podobie艅stw 艂膮czy obie katastrofy. Przymusowa ewakuacja, zamkni臋te strefy, opuszczone ulice i domy oraz porzucony dobytek tysi臋cy mieszka艅c贸w. Zniszczonych up艂ywem czasu, brakiem opieki i coraz cz臋艣ciej dzia艂aniem z艂odziei. W wielu miejscach by艂em pierwsz膮 i jedyn膮 osob膮, kt贸rej uda艂o si臋 tam dosta膰 i wykona膰 zdj臋cia.

We wn臋trzu jednego z opuszczonych sklep贸w w Fukushimie

Towarzyszy艂em ewakuowanym mieszka艅com w pe艂nych wzrusze艅 i t臋sknoty odwiedzinach dom贸w z kt贸rych zostali wysiedleni. Z natury bardzo skryci i nieufni zaprosili mnie r贸wnie偶 do swoich ciasnych i pozbawionych prywatno艣ci tymczasowych barak贸w, w kt贸rych po tylu latach wci膮偶 mieszkaj膮.

Z moich wizyt w Czarnobylu i Fukushimie powsta艂y dwa filmy dokumentalne, kilkana艣cie reporta偶y oraz setki zdj臋膰 publikowanych w telewizjach, gazetach i magazynach na ca艂ym 艣wiecie. Jedno ze zdj臋膰 przedstawiaj膮ce samotnego m臋偶czyzn臋 na tle sloganu 鈥濫nergia atomowa energi膮 przysz艂o艣ci鈥 by艂o g艂贸wnym motywem mi臋dzynarodowej kampanii na rzecz ochrony 艣rodowiska naturalnego.

Wi臋cej na temat filmu tutaj:  Alone in the Zone

Podsumowaniem mojej wieloletniej pracy w Czarnobylu i Fukushimie jest album fotograficzny, kt贸ry chcia艂bym wyda膰 z wasz膮 pomoc膮. Ponad 200 stronicowy, tr贸jj臋zyczny, zawiera膰 b臋dzie ponad 100 starannie wyselekcjonowanych fotografii wraz z opisami w j臋zyku polskim, angielskim i japo艅skim, podzielonych na cz臋艣膰 dotycz膮c膮 Czarnobyla i Fukushimy.

Selekcja zdj臋膰

Wczesny projekt ok艂adki and layout albumu

Pe艂nostronicowe zdj臋cia

 

Specjalnie na t臋 okoliczno艣膰 postanowi艂em poprosi膰 dw贸ch kluczowych uczestnik贸w tamtych wydarze艅 o napisanie eseju poprzedzaj膮cego ka偶d膮 cz臋艣膰 albumu. Naoto Kana, pe艂ni膮cego w czasie katastrofy funkcj臋 premiera Japonii oraz by艂ego prezydenta ZSRR Michai艂a Gorbaczowa. Wierz臋, 偶e dzi臋ki esejom album stanowi膰 b臋dzie nie tylko wizualn膮 dokumentacj臋 tragicznych skutk贸w obu katastrof oraz nie tylko poka偶e jak wiele podobie艅stw 艂膮czy obie katastrofy ale r贸wnie偶 stanie si臋 藕r贸d艂em cennych informacji od kluczowych uczestnik贸w tamtych wydarze艅.

Spotkanie z Naoto Kanem, by艂ym premierem Japonii oraz przekazanie orygina艂u esesju. Tokio, Japonia.

Gdy wydarzy艂a si臋 katastrofa w Czarnobylu mia艂em dopiero 14 lat i niewiele pami臋tam z tamtego okresu. Poza niezwyk艂ym poruszeniem oraz okropnym smakiem nieznanego mi p艂ynu, kt贸ry podano wszystkim uczniom w szkole. Dopiero gdy by艂em starszy dowiedzia艂em si臋, 偶e mia艂 on zapobiec przedostaniu si臋 do mojego organizmu radioaktywnego izotopu jodu. Wierz臋, 偶e moja wieloletnia praca w Czarnobylu i Fukushimie ma w艂a艣nie 藕r贸d艂o w tamtych wydarzeniach. Reszta w waszych r臋kach.

 

KLUCZOWE KROKI

Dzi臋ki pomocy w艂adz Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia oraz w艂adz elektrowni atomowej uzyska艂em pozwolenia na wst臋p do zniszczonego wybuchem 4 bloku elektrowni atomowej oraz wielu zamkni臋tych i niedost臋pnych miejsc le偶膮cych na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Dzi臋ki pomocy urz臋dnik贸w oraz ewakuowanych mieszka艅c贸w otrzyma艂em pozwolenia na wst臋p do wszystkich zamkni臋tych miast po艂o偶onych wok贸艂 zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi.

Dzi臋ki pomocy Ministra Spraw Zagranicznych Bia艂orusi, Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych oraz Doradcy Sta艂ego Przedstawicielstwa Bia艂orusi przy ONZ otrzyma艂em pozwolenia na wst臋p do bia艂oruskiego odpowiednika ukrai艅skiej Strefy Wykluczenia – Pa艅stwowego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Polesie.

Esej napisany przez Naoto Kana, by艂ego premiera Japonii specjalnie na okoliczno艣膰 wydania albumu.

O ALBUMIE

TYTU艁: HALF-LIFE. Od Czarnobyla do Fukushimy.

J臉ZYKI: Tr贸jj臋zyczny – Polski, Angielski i Japo艅ski

STRONY: 220 lub wi臋cej

FORMAT: 324×234 mm

ZDJ臉CIA: 100 lub wi臋cej, czarno-bia艂e i kolorowe wraz z opisami

ESEJ FUKUSHIMA: Naoto Kan 鈥 premier Japonii w czasie katastrofy

ESEJ CZARNOBYL: Michai艂 Gorbaczow – by艂y prezydent ZSRR

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *