NURKOWANIE NA 103 m

Wreszcie nadszedł ten moment. Moment dla każdego nurka szczególnie ważny. Efekt kilkuletniego zdobywania coraz to nowych uprawnień, doświadczeń oraz umiejętności.

O czym mowa? O nurkowaniu poniżej 100 metrów. Aby je wykonać udaliśmy się do Egiptu, a dokładniej do Dahabu. Tam podczas kilkudniowego pobytu wykonaliśmy szereg nurkowań treningowych. Codziennie pogłębialiśmy nurkowania o kilkanaście metrów, aby ostatniego dnia wykonać nurkowanie poniżej 100 metrów. Finałowe nurkowanie odbyło się z użyciem hipoksycznych mieszanek oddechowych (trymiksowych). W uproszczeniu oznacza to że oddychaliśmy mieszankami, którymi nie da się oddychać na powierzchni (ponieważ zawierają zbyt mało tlenu) oraz w których azot częściowo zastępowany jest helem (aby zmniejszyć narkozę azotową). Jak było?

arch2

Arch – Blue Hole

Zanurzenie na głębokość 100 metrów zajęło nam 5 minut, a pobyt na dnie trwał zaledwie 7 minut. Podczas nurkowania przepłynęliśmy pod tzw. Archem – ogromnym łukiem prowadzącym z Blue Hole (błękitnej dziury) w kierunku otwartego morza. Przepływaliśmy już pod nim kilka lat temu jednakże dużo płycej. Film z tamtego nurkowania można obejrzeć TUTAJ. Tym razem przepływamy pod Archem przy samym dnie. Podziwiamy łuk w całej okazałości, ogromny i majestatyczny. Całkowita cisza przerywana jest tylko odgłosem wydychanego przez nas powietrza. Na tej głębokości pod łukiem jest już dość ciemno dlatego konieczne jest użycie latarek. Nieprzypadkowo dopływamy też do ciała niezidentyfikowanego nurka, który leży tam od kilkunastu lat. Widać unoszącą się w toni butlę oraz pozostałości ciała ubranego w piankę oraz sprzęt nurkowy. Tym razem, ze względów bezpieczeństwa i głębokości na jakiej nurkowaliśmy, nie zabieraliśmy ze sobą kamery. Ciekawscy mogą zobaczyć ten widok TUTAJ . Pomimo krótkiego czasu pobytu na dnie (7 minut) powrót na powierzchnię trwał ok. 90 minut. Byłby znacznie dłuższy gdyby nie użyte gazy dekompresyjne, które mieliśmy w butlach bocznych. W przeciwieństwie do mieszanek którymi oddychaliśmy na dnie, mieszanki zawarte w butlach bocznych zawierają większą ilość tlenu tak by przyśpieszyć proces dekompresji. Metr po metrze wynurzamy się ku powierzchni, ściśle przestrzegając przystanków dekompresyjnych. Polega to na tym, że na odpowiedniej głębokości i przez z góry określony czas oddychamy odpowiednimi mieszankami oddechowymi, używając do tego 3 butli bocznych. Pomyłki w użyciu odpowiedniej mieszanki mogą drogo kosztować, przy tak głębokich nurkowaniach nie ma miejsca na pomyłki. Odpowiednie procedury i opis poszczególnych butli zapobiega błędnemu użyciu mieszanek (najczęściej pomyleniu butli lub głębokości na której można z niej oddychać). Pomagają nam też specjalne tabliczki, na których mamy szczegółowo zapisane czasy pobytu na danej głębokości oraz rodzaje mieszanek, którymi mamy oddychać. Dodatkowo większość sprzętu nurkowego jest zdublowana. Dwie maski, dwie latarki, dwa skrzydła (worki wypornościowe), automaty, itd… Wszystko po to by uczynić nurkowanie maksymalnie bezpiecznym – na takiej głębokości nie można bowiem wynurzyć się bez odbycia pełnej dekompresji, a wszystkie problemy trzeba rozwiązać pod wodą.

Na szczęście wszystko przebiega bez problemów, a na głębokości ok. 50 metrów czeka na nas kolega, który ma ze sobą dodatkowe gazy na wypadek wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji awaryjnej. Ma ze sobą również napoje, które popijamy wisząc na dekompresji. Jest to szczególnie ważne bowiem jeden z kolegów nurkował aż na 130 metrów.

A po 90 minutach szczęśliwie docieramy na powierzchnię. Szczęśliwie i szczęśliwi. Było warto. Warto bo pasja której poświęciliśmy kilka lat naszego życia pozwala nam zobaczyć naprawdę wyjątkowe miejsca…

Poniżej kilka zdjęć z przygotowań i samych nurkowań. (fot. Barbara Widera, Jolanta Niemiec, Arek Bojak, Arek Podniesiński)

10

Załadunek sprzętu

7

Przygotowanie sprzętu do nurkowania

31

Nurkowania treningowe

4

Nurkowania treningowe

5

Nurkowania treningowe

12

Nurkowania treningowe – Neptune’s Cave 75 m

23

Nurkowanie finałowe na 103 metry – Blue Hole i Arch – dekompresja

6

Po jedym z nurkowań

8

Jest rekord!

111

Ekipa i support