CZARNOBYL – POZA TURYSTYCZNYM SZLAKIEM 2

Wsch贸d s艂o艅ca w Prypeci? Dlaczego nie. By艂em ju偶 tyle razy w Prypeci, o r贸偶nych porach roku, w dzie艅 i noc. W ko艅cu przysz艂a pora na powitanie miasta o brzasku dnia. Pobudka przed 4 rano, a o 5 stoj臋 ju偶 na dachu szesnastopi臋trowca, sk膮d rozchodzi si臋 doskona艂y widok na centrum miasta i poblisk膮 elektrowni臋.

_DSC8010

U艣piona Prype膰 powoli wy艂ania si臋 z mroku i budzi do 偶ycia. Dziwne uczucie. Jakby za moment z dom贸w mieli wyj艣膰 ludzie. 艢piesz膮cy do pracy m臋偶czy藕ni. Albo mamy odprowadzaj膮ce dzieci do przedszkola. Zrobi si臋 gwarno, s艂ycha膰 b臋dzie warkot samochod贸w i krzyki bawi膮cych si臋 dzieci. Ale to tylko pracuje moja wyobra藕nia. W opuszczonym mie艣cie jedynie przyroda budzi si臋 do 偶ycia. Wszystko inne umar艂o 28 lat temu.

_DSC7783

Wsch贸d s艂o艅ca z dachu wie偶owca po艂o偶onego za weso艂ym miasteczkiem.

_DSC8582

Panorama Prypeci o wschodzie s艂o艅ca z dachu Fujiyamy.

Ale to nie Prype膰 jest g艂贸wnym powodem mojego powrotu do strefy. Od jakiego艣 czasu coraz rzadziej i kr贸cej tu przebywam. Pow贸d jest jeden. Prype膰 systematycznie niszczeje. Z budynk贸w odpadaj膮 tynki, kruszy si臋 beton i ceg艂y, potem gnij膮 i zapadaj膮 si臋 pod艂ogi. Na ko艅cu wal膮 si臋 ca艂e 艣ciany i stropy. Pozostawione wewn膮trz ksi膮偶ki, gazety i plakaty zamieniaj膮 si臋 w wilgotn膮 ma藕. Miasto ginie.

_DSC8385 _DSC8386 _DSC8410 _DSC8365

Tury艣ci, kt贸rzy po raz pierwszy i cz臋sto jedyny odwiedzaj膮 stref臋, z regu艂y nie s膮 w stanie dostrzec zachodz膮cych zmian, post臋p贸w w dziele zniszczenia, coraz mniejszej ilo艣ci przedmiot贸w. Wydaje im si臋, 偶e czas si臋 tu zatrzyma艂. To tylko z艂udzenie.

ZAGUBIONE WSIE

W poszukiwaniu 艣lad贸w przesz艂o艣ci coraz cz臋艣ciej i coraz bardziej oddalam si臋 od Prypeci. Zapuszczam si臋 w nieznane rejony strefy. Z do艣wiadczenia wiem, 偶e czym dalej, tym moje szanse na znalezienie czego艣 naprawd臋 wyj膮tkowego rosn膮.

Tutaj nie docieraj膮 zwykli tury艣ci.

Dlatego postanawiam odwiedzi膰 najdalej wysuni臋te na p贸艂noc zak膮tki strefy. Wsie le偶膮ce tu偶 przy bia艂oruskiej granicy. 40 km w jedn膮 stron臋. Dwie godziny jazdy. Pocz膮tkowo asfaltowe, podziurawione drogi wkr贸tce ust臋puj膮 miejsca w膮skim, zaro艣ni臋tym polnym drogom. Na ko艅cu dr贸g nie ma wcale. Dalsza jazda mo偶liwa jest wy艂膮cznie samochodem terenowym. Tutaj nie docieraj膮 zwykli tury艣ci. Powalone drzewa, g臋stwiny krzak贸w, brak obecno艣ci cz艂owieka. Za to coraz cz臋艣ciej pojawiaj膮 si臋 zwierz臋ta. Podmok艂e, niezamieszka艂e przez cz艂owieka tereny to wymarzone miejsce dla jeleni, 艂osi i dzik贸w. I mn贸stwa ptak贸w.

Szukam interesuj膮cych miejsc, przedmiot贸w, 艣lad贸w przesz艂o艣ci minionego systemu. Naj艂atwiej je znale藕膰 w opuszczonych szko艂ach, przedszkolach i klubach. Znanych wy艂膮cznie by艂ym mieszka艅com. Niekt贸rzy z nich wci膮偶 odwiedzaj膮 miejsca w kt贸rych kiedy艣 mieszkali. Regularnie przyklejaj膮 w pustych domach kalendarze z mijaj膮cymi latami. Zostawiaj膮 pami膮tkowe wpisy na szkolnych tablicach.

W ka偶dej wi臋kszej wsi znajduje si臋 szko艂a. Trzeba j膮 tylko wypatrzy膰 w g臋stwinie krzak贸w i drzew. Pomaga do艣wiadczenie – szko艂a najcz臋艣ciej po艂o偶ona jest przy ulicy Lenina 鈥 g艂贸wnej ulicy ka偶dej wsi. Szko艂臋 艂atwiej te偶 wypatrzy膰 wiedz膮c, 偶e zwykle jest murowana, a nie drewniana. Potem to ju偶 wy艂膮cznie kwestia szcz臋艣cia 鈥 je艣li szko艂a przetrzyma艂a pr贸b臋 czasu, nie zawali艂 si臋 dach lub nie zosta艂y wybite szyby – mo偶na w niej jeszcze znale藕膰 prawdziwe pere艂ki poprzedniej epoki.

_DSC8425_DSC8752 _DSC8770_DSC8447_DSC8761 _DSC7826 _DSC8437 _DSC7828

Dotarcie do najdalej na p贸艂noc wysuni臋tej wsi Denisowiczi (ros. 袛械薪懈褋芯胁懈褔懈) zajmuje kilka godzin. Pomimo odbiornika GPS oraz satelitarnych map, bardziej szczeg贸艂owych ni偶 powszechnie dost臋pne w Google Maps czy Google Earth, odnalezienie w艂a艣ciwej drogi wcale nie jest takie proste. Co z tego, 偶e na zdj臋ciach satelitarnych widoczny jest w膮ski przesmyk w艣r贸d drzew, skoro po dotarciu na miejsce polna droga nagle si臋 urywa i zaczyna 艣ciana drzew. Pojedyncze, mniejsze lub zawalone drzewa mo偶na spr贸bowa膰 usun膮膰, ale nie ca艂y las. Trzeba cofn膮膰 si臋 kilkana艣cie kilometr贸w i spr贸bowa膰 dosta膰 si臋 od innej strony. W ko艅cu si臋 udaje.

_DSC7865

Znak drogowy przy wje偶dzie do wsi Denisowiczi.

PRZEKRACZANIE GRANICY

Od przygranicznych wsi ju偶 tylko krok do Poleskiego Rezerwatu Radiologiczno-Ekologicznego. To Bia艂oruski odpowiednik Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Oba podobnej wielko艣ci i oba zamkni臋te. Oba ska偶one. Jednak na Bia艂orusi znacznie bardziej. Od ponad roku staram si臋 uzyska膰 pozwolenie na wizyt臋 w bia艂oruskim rezerwacie. Najpierw u w艂adz rezerwatu, potem w Ministerstwie Spraw Nadzwyczajnych. Jak dot膮d bez rezultatu. Mo偶e wi臋c w mi臋dzyczasie spr贸bowa膰 dosta膰 si臋 tam jak prawdziwy stalker?

To jednak nie takie proste. Le偶膮ce w dorzeczu Prypeci i podzielone mi臋dzy Bia艂oru艣 i Ukrain臋 tereny s膮 jednym z najbardziej dzikich i najmniej poznanych zak膮tk贸w Europy. Liczne dop艂ywy rzeki tworz膮 krain臋 bagien, mokrade艂 i torfowisk, kt贸re ze swoimi kar艂owatymi brzozami, wierzbami i sosnami przypominaj膮 p贸艂nocn膮 tundr臋. Pokonanie ostatniego, 2 kilometrowego odcinka z ukrai艅skiego Maszewa (ros. 袦邪褕械胁芯) do bia艂oruskiego Czemkowa (ros. 效械屑泻芯胁) zajmuje godzin臋. Trudy drogi wynagradzaj膮 dziewicze widoki oraz spotkane zwierz臋ta 鈥 艂osie, jelenie oraz mn贸stwo ptak贸w. Przy okazji znajduj臋 poro偶e 艂osia.

_DSC8479

Gdzie艣 naukrai艅sko-bia艂oruskiej granicy.

_DSC0983

Gdzie艣 na ukrai艅sko-bia艂oruskiej granicy. Fot. Bart艂omiej Baczma艅ski

_DSC0901

Znalezione rogi 艂osia. Fot. Bart艂omiej Baczma艅ski.

Innego dnia znacznie 艂atwiejsze, cho膰 niepozbawione sporej dawki emocji, jest dotarcie do bia艂oruskiej wsi Posudowo (ros. 袩芯褋褍写芯胁芯). Najtrudniejszy odcinek oraz sam膮 granic臋 udaje si臋 pokona膰 id膮c wzd艂u偶 tor贸w kolejowych. Za to adrenalin臋 podnosi widok nagle wy艂aniaj膮cego si臋 zza drzew bia艂oruskiego patrolu. Tylko natychmiastowe padni臋cie na ziemi臋 i ukrycie w艣r贸d wysokich traw chroni przez zauwa偶eniem.

Bia艂oruskie wsie zaskakuj膮 swoim niewielkim rozmiarem, a w zasadzie ma艂膮 ilo艣ci膮 chat. Domy艣lam si臋, 偶e cz臋艣膰 z nich zosta艂a zburzona i zakopana wkr贸tce po katastrofie. Powszechna praktyka, aby mie膰 pewno艣膰, 偶e mieszka艅cy nie b臋d膮 mieli do czego wr贸ci膰.

Chaty, kt贸re ocala艂y s膮 w znacznie gorszym stanie ni偶 ukrai艅skie. Mia艂em nadziej臋, 偶e znaczna odleg艂o艣膰 od skupisk ludzkich uchroni wsie przed zniszczeniem i grabie偶膮. Zaczynam si臋 zastanawia膰, czy warto w dalszym ci膮gu ubiega膰 si臋 o pozwolenia na legaln膮 wizyt臋.

_DSC8497 _DSC8489_DSC8498 _DSC8522 _DSC7552

CZERWONY LAS

Czerwony Las nadal jest jednym z najbardziej radioaktywnych miejsc w strefie.

O Czerwonym Lesie pisa艂em ju偶 podczas poszukiwa艅 radioaktywnych pozosta艂o艣ci po katastrofie elektrowni. Przypomn臋, 偶e wskutek katastrofy radioaktywne izotopy wydosta艂y si臋 z reaktora do atmosfery i drog膮 powietrzn膮 rozprzestrzeni艂y si臋 nad znaczn膮 cz臋艣ci膮 Europy. Najwi臋cej z nich spad艂o w pobli偶u elektrowni, ska偶aj膮c dziesi膮tki tysi臋cy okolicznych las贸w. Najbardziej te po艂o偶one w bezpo艣rednim s膮siedztwie elektrowni. Na tym obszarze zgin臋艂y wszystkie drzewa iglaste (pnie), a ich ig艂y zrudzia艂y. St膮d nazwa 鈥 Czerwony Las. Wkr贸tce po katastrofie zdecydowano 艣ci膮膰 i zakopa膰 wszystkie nie偶ywe drzewa. Pozostawienie ich stwarza艂o ryzyko ponownego rozprzestrzenienia si臋 promieniowania, na przyk艂ad wskutek wybuchu po偶aru lub du偶ego ruchu samochod贸w przeje偶d偶aj膮cych w pobli偶u lasu. 艢cinaj膮c i grzebi膮c drzewa znacz膮co obni偶ono r贸wnie偶 wysoko艣膰 promieniowania t艂a, kt贸re obecnie wynosi oko艂o 20-30 uSv/h.

Pomimo up艂ywu blisko 30 lat jakie min臋艂y od czasu katastrofy, Czerwony Las nadal jest jednym z najbardziej radioaktywnych miejsc w strefie. Poprzednim razem bez wi臋kszych problem贸w znalaz艂em w nim wysoce radioaktywn膮 cz膮stk臋 (ok. 100 mSv/h), b臋d膮c膮 najprawdopodobniej fragmentem grafitu z reaktora 4.

Tym razem sprawdzam miejsce w kt贸rym zakopano radioaktywne drzewa. Miejsce ich po艂o偶enia jest 艂atwe do zidentyfikowania. D艂ugie, br膮zowe rowy, a w zasadzie wystaj膮ce ponad poziom gruntu kopce s膮 doskonale widoczne na zdj臋ciach satelitarnych.

W miar臋 zbli偶ania si臋 do miejsca zakopania drzew promieniowanie t艂a stale wzrasta, osi膮gaj膮c wysoko艣膰 ok. 100 uSv/h. Swoje maksimum, ok. 200 uSv/h, osi膮ga kilka metr贸w obok, gdzie w nieckach gromadzi si臋 woda deszczowa sp艂ywaj膮ca z kopc贸w i wymywaj膮ca z nich radioaktywne izotopy.

_DSC8220

Jeden z row贸w w kt贸rym zakopano radioaktywne drzewa.

_DSC8233

Niecka w kt贸rej gromadzi si臋 woda sp艂ywaj膮ca z kopca widocznego po lewej stronie zdj臋cia.

_DSC8223

Wyschni臋ta niecka.

_DSC8229

Pomiar przy samej ziemi.

W Czerwonym Lesie przez przypadek natrafiam na budynek, w kt贸rym znajduj臋 kilka dobrze zachowanych przedmiot贸w.

_DSC8258

60 lat Zwi膮zku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Fot. Ronnie Bassb盲r

_DSC8250

M贸wnica z lampk膮 i portretem Lenina.

_DSC8273

Plakaty.

KR膭G

Kompleks wojskowy Czarnobyl-2 na terenie kt贸rego znajduje si臋 radar pozahoryzontalny DUGA odwiedza艂em wielokrotnie. Tym razem odwiedzam dwa miejsca nieroz艂膮cznie z nim zwi膮zane. Prowadz膮 do nich zaro艣ni臋te i niewidoczne ju偶 drogi, kt贸re obecnie mo偶na pokona膰 wy艂膮cznie samochodem terenowym lub pieszo.

Pierwszym z nich jest pomocniczy radar systemu DUGA, tzw. Kr膮g. Sk艂ada si臋 on z 240 anten (12 metr贸w wysoko艣ci ka偶da), skupionych w dw贸ch okr臋gach o 艣rednicy 300 metr贸w. W centrum obiektu znajduje si臋 jednopi臋trowy budynek pe艂ni膮cy funkcj臋 centrum sterowania, na dachu kt贸rego znajduje si臋 antena g艂贸wna. Pomimo, 偶e w budynku nie znajduj膮 si臋 ju偶 偶adne urz膮dzenia pozwalaj膮ce okre艣li膰 przeznaczenie kompleksu, wiadomo 偶e jego zadaniem by艂a optymalizacja tryb贸w cz臋stotliwo艣ci k膮towej pracy radaru pozahoryzontalnego. Podobno u偶ywany sprz臋t by艂 tak czu艂y, 偶e potrafi艂 wykry膰 sygna艂, kt贸ry wcze艣niej dwukrotnie obieg艂 kul臋 ziemsk膮.

Po zbli偶eniu si臋 do anten okazuje si臋, 偶e 120 anten, sk艂adaj膮cych si臋 na jeden okr膮g, zosta艂o ju偶 zdemontowanych i le偶y obok betonowych fundament贸w na kt贸rych kiedy艣 sta艂y. Cz臋艣膰 z nich zosta艂a ju偶 poci臋ta na z艂om. Wi臋kszo艣膰 ze 120 anten, sk艂adaj膮cych si臋 na drugi, zewn臋trzny kr膮g oraz siatka pe艂ni膮ca rol臋 reflektor贸w fal, zachowa艂y si臋 w bardzo dobrym stanie.

_DSC7418 _DSC7404 _DSC7429_DSC7443
_DSC7415

Kompleks zamkni臋to zaraz po katastrofie i do dnia dzisiejszego wszystkie anteny zosta艂y prawie ca艂kowicie zas艂oni臋te przez drzewa, utrudniaj膮c zobaczenie wi臋cej ni偶 kilku jednocze艣nie. Wszystkie razem mo偶na zobaczy膰 wy艂膮cznie z powietrza, najlepiej jesieni膮 kiedy opadn膮 li艣cie z drzew.

IMG_0690

Kr膮g podczas przelotu helikopterem – jesie艅 2012 r.

SYSTEM OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ

Drugim obiektem le偶膮cym nieopodal Czarnobyla-2 jest stanowisko ogniowe dywizjonu rakietowego, zbudowane w celu obrony przeciwlotniczej kompleksu radarowego DUGA. System sk艂ada艂 si臋 z 6 zamaskowanych i otoczonych wa艂em ziemnym wyrzutni rakiet SM-90, wyposa偶onych w zestawy rakietowe S-75M 鈥濿o艂ochow鈥, rozmieszczonych koli艣cie wok贸艂 centralnie po艂o偶onej stacji naprowadzania rakiet.

_DSC7454

Schron stacji naprowadzania rakiet.

_DSC8115

Wn臋trze schronu.

Wewn膮trz 偶elbetonowej konstrukcji znajdowa艂y si臋 pomieszczenia mieszcz膮ce poszczeg贸lne elementy systemu – kabin臋 dowodzenia, kabin臋 z blokami przeliczaj膮cymi wsp贸艂rz臋dne celu i rakiety, kabin臋 rozdzielcz膮 oraz elektrowni臋. Ca艂a konstrukcja przysypana by艂a ziemi膮, a na jej szczycie znajdowa艂a si臋 kabina antenowa z urz膮dzeniami radiolokacyjnej stacji 艣ledzenia cel贸w i rakiet oraz nadajnika komend do naprowadzania pocisku rakietowego na cel. W zale偶no艣ci od modelu, ponad dziesi臋ciometrowe rakiety, mia艂y zasi臋g od 30 do 50 km, wa偶y艂y blisko 2,5 tony i mog艂y przenosi膰 konwencjonalne b膮d藕 j膮drowe 艂adunki (na wyposa偶eniu dywizjonu by艂y wy艂膮cznie konwencjonalne g艂owice).

Prawdopodobie艅stwo zniszczenia celu jedn膮 rakiet膮 oszacowano na 60%, jednak warto艣膰 ta waha艂a si臋 w zale偶no艣ci od modelu rakiety oraz stosowanej taktyki bojowej przeciwnika, g艂贸wnie 艣rodk贸w zak艂贸caj膮cych naprowadzanie rakiet i nadajnik贸w odzewowych.

_DSC8118

Jedno z sze艣ciu utwardzonych stanowisk na kt贸rych sta艂y wyrzutnie rakiet.

_DSC8095

Dwuosiowy w贸zek do monta偶u, demonta偶u, zbrojenia, transportowania i przechowywania rakiet. Do transportu rakiety potrzebnych by艂o 6 os贸b.

_DSC7476

Plakat przedstawiaj膮cy budow臋 i mechanizm naprowadzania wyrzutni rakiet SM-90.

_DSC7470

Mural we wn臋trzu sto艂贸wki

_DSC7472

Plakaty.

_DSC8129

Wysoce radioaktywna g膮sienica. 220 uSv/h

_DSC8090

Wrak samochodu ci臋偶arowego Zi艂-130.

Kilka archiwalnych zdj臋膰 przedstawiaj膮cych rakiet臋 S-75.

090605-F-1234P-018

Eksplozja rakiety S-75, kt贸ra nie trafi艂a w my艣liwiec.

SA-2_Guideline_towed_by_a_ZIL-131_truck.JPEG

Rakieta na wozie transportowym.

B臋d膮c w pobli偶u radaru pozahoryzontalnego postanawiam r贸wnie偶 zweryfikowa膰 jego wysoko艣膰, gdy偶 r贸偶ne 藕r贸d艂a podaj膮 inne wyniki. Tym razem jednak wspinam si臋 na boczny maszt do kt贸rego przymocowana jest siatka pe艂ni膮ca rol臋 reflektora fal. Jest on tak samo wysoki jak maszty podtrzymuj膮ce anteny. Pomiary dokonane u podstawy masztu oraz na jego szczycie pokazuj膮, 偶e antena ma wysoko艣膰 156 metr贸w (wraz ze szczytowym masztem).

IMG_4158

Wspinaczka na maszt. Fot. Ronnie Bassb盲r

IMG_4165

Wspinaczka na maszt. Fot. Ronnie Bassb盲r

IMG_4244

Na szczycie. Wspinaczka na maszt. Fot. Ronnie Bassb盲r

B臋d膮c na terenie kompleksu przypadkowo znalaz艂em interesuj膮ce malunki na drewnianych 艣cianach otaczaj膮cych plac zabaw.

_DSC7730_DSC7705 _DSC7708 _DSC7748

FILM

Pomimo zako艅czenia prac na drug膮 cz臋艣ci膮 Alone in the Zone, nie zostawi艂em kamery w domu. Ca艂y czas mam j膮 ze sob膮 i filmuj臋 wszystkie nowo odwiedzane miejsca. Nawet najciekawszy fotoreporta偶 nie jest bowiem w stanie odda膰 klimatu tych miejsc. Dlatego z ostatniej wyprawy powsta艂 r贸wnie偶 film. Jego ponad 2 minutowy fragment mo偶na zobaczy膰 poni偶ej.

Pe艂na, 17 minutowa wersja dost臋pna jest dla wszystkich nabywc贸w Alone 2. Aby go obejrze膰 wystarczy wpisa膰 poni偶ej unikalny kod, b臋d膮cy r贸wnie偶 numerem zam贸wienia, kt贸ry otrzymali艣cie podczas zakupu Alone 2. Nie zgubcie go i nie udost臋pniajcie nikomu, to nie ostatnia niespodzianka jaka na Was czeka w przysz艂o艣ci.

Please enter your password for access

Po poprawnym zalogowaniu zostaniesz przeniesiony do nowej strony (nowe okno).

Nowy film to spe艂nienie obietnicy jak膮 z艂o偶y艂em wszystkim kupuj膮cym Alone 2. Obieca艂em, 偶e wszystkie kolejne materia艂y z Czarnobyla, aktualizuj膮ce miejsca pokazane w filmie b臋d膮 udost臋pnione za darmo. Za okazane zaufanie i wsp贸艂finansowanie kolejnych projekt贸w. To dla Was powsta艂 ten film.

Je艣li nie posiadasz jeszcze Alone 2 (albo Alone 1) mo偶esz go kupi膰 klikaj膮c na poni偶szy banner. Po zakupie filmu otrzymasz unikalny kod, dzi臋ki kt贸remu b臋dziesz m贸g艂 niezw艂ocznie obejrze膰 wszystkie materia艂y dodatkowe, w tym powy偶szy film oraz wszystkie kt贸re powstan膮 w przysz艂o艣ci. Bez 偶adnych dodatkowych op艂at. Zasada jest prosta – musicie mie膰 pe艂ne i zawsze aktualne materia艂y ze strefy.

kup-teraz

CO NAST臉PNYM RAZEM

Jak wspomnia艂em na pocz膮tku reporta偶u, strefa niszczeje. Nie s膮 to puste s艂owa. Strefa niszczeje w coraz szybszym tempie. Dlatego jeszcze tego lata wracam do strefy z profesjonaln膮 kamer膮 aby powt贸rnie sfilmowa膰 najwa偶niejsze miejsca.

Niska czu艂o艣膰 i rozdzielczo艣膰 aktualnie u偶ywanej kamery, jej nieustanny ruch spowodowany noszeniem kamery na kasku oraz szerokok膮tny obiektyw ze sta艂膮 ogniskow膮, skutecznie ograniczaj膮 zakres zastosowa艅 oraz po偶膮dan膮 jako艣膰 obrazu. Ma艂a kamera zamontowana na kasku najlepiej sprawdza si臋 w dynamicznych scenach 鈥 wspinaczkach, poszukiwaniach nowych miejsc i przedmiot贸w 鈥 zw艂aszcza wtedy, gdy potrzebne s膮 obie wolne r臋ce. W takich przypadkach wa偶niejsza jest wyj膮tkowo艣膰 i niepowtarzalno艣膰 uj臋膰 ni偶 jako艣膰 obrazu. Teraz b臋dzie odwrotnie.

Dlatego wracam z profesjonaln膮 kamer膮 nagrywaj膮c膮 w formacie 4K, obiektywami i statywem. Aby zachowa膰 obraz strefy w jak najlepszej jako艣ci – rozdzielczo艣ci, detalach i barwach. Z wi臋ksz膮 plastyk膮, g艂臋bi膮 barw i g艂臋bi膮 ostro艣ci.

Odwiedziwszy praktycznie wszystkie miejsca w strefie wiem, gdzie chcia艂bym teraz wr贸ci膰 i co ponownie sfilmowa膰. Opuszczona cerkiew we wsi Krasne, blok 4 elektrowni atomowej, DUGA i wybrane miejsca w Prypeci – to tylko kilka miejsc, kt贸re odwiedz臋 w najbli偶szym czasie. Nie zapomn臋 te偶 o wywiadach z coraz starszymi przesiedle艅cami.

Po co to wszystko? Nie my艣lcie, 偶e powstanie Alone in the Zone w 4K. Zebrany materia艂 poczeka na upowszechnienie si臋 technologii 4K 鈥 zw艂aszcza pojawienia si臋 przyst臋pnych cenowo telewizor贸w wysokiej rozdzielczo艣ci. Jednak z zebraniem materia艂u w 4K nie mo偶na d艂u偶ej zwleka膰. Trzeba to zrobi膰 natychmiast, gdy偶 jak upowszechni si臋 ten format obrazu, strefy ju偶 nie b臋dzie.

AP

P.S.

Nie martwcie si臋, w Prypeci jak si臋 dobrze poszuka to wci膮偶 jeszcze mo偶na znale藕膰 co艣 interesuj膮cego. Oto najnowsze znaleziska.

_DSC8709

Kartki pocztowe – Wielka Wojna Ojczy藕niana

_DSC8710

Kartki pocztowe – Chwa艂a Pa藕dziernikowi!

_DSC8704

Po lewej – dyplom uznania. Po prawej – zaproszenia.

PODZIEL SI臉 Z INNYMI PRZECZYTANYM REPORTA呕EM

P.S.1

Je偶eli jeste艣 fotografem lub filmowcem, masz wi臋cej ni偶 25 lat i chcia艂by艣 si臋 przy艂膮czy膰 do kolejnej wyprawy – napisz co艣 o sobie i wy艣lij: arek (ma艂pa) podniesinski (kropka) pl

POPRZEDNIE FOTOREPORTA呕E ZE STREFY:

2013 – POZA TURYSTYCZNYM SZLAKIEM 1
2013 – ALONE IN THE ZONE 2 鈥 KULISY
2013 – ALONE IN THE ZONE 2 鈥 PREMIERA
2013 – D艁UGI WEEKEND W STREFIE
2012 – BOHATEROWIE NIEISTNIEJ膭CEGO KRAJU
2011 – REAKTOR 4
2011 – MA艁E REAKTORY
2011 – ALONE IN THE ZONE 1 KULISY
2011 – ALONE IN THE ZONE 1 FILM
2010 – ALONE IN THE ZONE 1
2010 – DZIE艃 ZWYCI臉STWA
2010 – CZARNOBYL TRZECIA WYPRAWA
2009 – CZARNOBYL EXPEDITION FILM
2009 – CZARNOBYL DRUGA WYPRAWA
2008 – CZARNOBYL – POCZ膭TEK

Skomentowano 14 razy

  1. Relacja zrobi艂a na mnie nawet wi臋ksze wra偶enie ni偶 Alone in the Zone 2. Zawarto w niej wszystkie miejsca, kt贸re by艂y moimi celami w podr贸偶ach do strefy czarnobylskiej. 艢wietna robota.

  2. Jak zwykle panie Arkadiuszu 艣wietny Reporta偶. 艢wietnie si臋 go czyta no i te wspania艂e zdj臋cia:) Ahh Dzi臋ki panu mog臋 si臋 dowiedzie膰 o nowych wspania艂ych(jak by nie patrze膰) Miejscach w strefie.

  3. To jest fanatyzm, oczywi艣cie w pozytywnym tego s艂owa znaczeniu :) nikt nie zna tak dobrze strefy jak Pan. Relacje zawsze s膮 rewelacyjne, dobrze si臋 czyta i te zdj臋cia… Super hobby zazdroszcz臋 chcia艂bym by膰 tam chocia偶 raz.

  4. Bardzo ciekawe uzupe艂nienie materia艂贸w oraz mi艂e zaskoczenie. To prawda 偶e z czasem wszystko niszczeje a podobne obiekty ju偶 nie powstan膮. Tutaj http://www.youtube.com/watch?v=edOJuO2yrXs wprawdzie nie w strefie ale w tamtym kierunku niszczej膮ce olbrzymie laboratorium wysokich napi臋膰 SIBNIIE. Co do kompleksu DUGA wida膰 偶e byli gotowi na prawie wszystko i mieli ca艂e magazyny sprz臋tu zapasowego, a poza radarem interesowa艂a ich tak偶e fotografia.

  5. Kocham Pana za te reporta偶e :) To jest co艣 wspania艂ego wielokrotnie ju偶 to powtarza艂em. A dodatkowy film niesamowity jakbym ogl膮da艂 Alone 3 :) Jakbym m贸g艂 to bym kupi艂 wszystkie materia艂y z Czarnobyla jakie Pan posiada i ogl膮da艂 ca艂膮 dob臋. A ciekaw jestem by艂 Pan ju偶 pierwszy raz w Japonii?
    Pozdrawiam z Legnicy

  6. Otrzymuj膮c maila z powiadomieniem o nowym reporta偶u pana Arka ze strefy wiedzia艂em 偶e b臋dzie to co艣 nie zwyk艂ego ale nigdy nie my艣la艂em 偶e zobacz臋 Prype膰 o wschodzie s艂o艅ca…. Jednak cuda si臋 zdarzaj膮 :] Nie jestem w stanie wyobrazi膰 sobie tego klimatu jaki panuje tam o 艣wicie nawet ogl膮daj膮c te zdj臋cia i film. R贸wnie偶 piorunuj膮ce wra偶enie zrobi艂y na mnie zdj臋cia z Prypeci za czas贸w 艣wietno艣ci kt贸re mamy w materia艂ach dodatkowych. A reporta偶 pozostawiam bez komentarza bo i tak napisa艂bym to co zwykle REWELACJA.

    Pozdrawiam wszystkich fan贸w i tradycyjnie autora.

  7. Gdyby nie dewastacja Prypeci w pocz膮tkowym okresie istnienia strefy, kt贸ra zosta艂a dokonana przez wojsko, a dope艂niona przez coraz powszechniejsze wycieczki z turystami w ostatnich latach, to wi臋kszo艣膰 obiekt贸w w Prypeci wygl膮da艂oby prawdopodobnie, jak wiejska szko艂a ukazana w powy偶szym fotoreporta偶u.

  8. Witam,
    艢wietna sprawa, mi艂e zaskoczenie, fajna kolejna relacja ze strefy. Jak Pan wie, posiadam pierwsz膮 i drug膮 cze艣膰 Alone, ale nie mam kodu, lub co gorsza nie mog臋 go odszuka膰. Prosz臋 o pomoc gdzie powinien by膰.
    Pozdrawiam i powodzenia

  9. Nie m贸wi si臋 „rogi 艂osia”, m贸wi si臋 „艂opaty” :) A reporta偶 mi贸d na moj膮 stalkersk膮 dusz臋.

  10. Extra foty! Sam te偶 mam plan zwiedzi膰 te okolice wkr贸tce. P贸ki co uda艂o mi si臋 pozna膰 koleg臋 mieszkaj膮cego w Prypeci w czasie wybuchu. Mo偶e nawet zdo艂am go nam贸wi膰 na powr贸t tam z aparatem….

  11. Te zdj臋cia zapieraj膮 dech w piersiach. Fascynuje mnie Czarnobyl i okolice. Naprawde kawa艂 dobrej roboty!

  12. 艢wietny reporta偶.
    Nied艂ugo po raz drugi sama odwiedz臋 stref臋 wykluczenia ale tym razem w celach naukowych i tym razem w艂a艣nie poza szlakami turystycznymi…
    Po zdj臋ciach ju偶 si臋 nie mog臋 doczeka膰. :D

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *