Fine Art

ZROBIENIE ZDJĘCIA JEST ZALEDWIE POCZĄTKIEM…

IMG_0285

Oryginalne zdjęcie.

Zdjęcie fajnie wygląda na ekranie monitora, ale tak naprawdę nigdy nie stanie się prawdziwą fotografią, dopóki nie zostanie przelane na papier. Monitor nigdy nie będzie w stanie oddać tych wszystkich detali i subtelnych niuansów, które może papierowa odbitka.

Robiąc zdjęcie zawsze mam na myśli finalny produkt jakim jest papierowa odbitka. Staram sobie też wyobrazić jak będzie wyglądać oprawiona i wisząca na ścianie. Niewiele rzeczy sprawia mi większą przyjemność niż zobaczenie produktu, który powstał z niczego więcej niż tylko światła przekształconego w namacalne dzieło sztuki. Żaden monitor nie pozwoli docenić ich piękna.

POST-PRODUKCJA

Moim zamiarem jest stworzenie obrazu, który odbija intencje moich uczuć, które niekoniecznie muszą być widoczne na oryginalnym zdjęciu.  Odpowiedni kontrast, kadrowanie, nasycenie, wyeksponowanie szczegółu to podstawowe narzędzia które wykorzystuję w codziennej pracy.

1

Post-produkcja.

0

Zdjęcie po obróbce.

IMG_0285bw

Wersja czarno-biała.

DRUK

Druk to jeden z najbardziej skomplikowanych aspektów w procesie powstawania zdjęcia. Może on popsuć nawet najbardziej udaną fotografię. Po złych doświadczeniach z labami fotograficznymi – które pomimo wielu prób, kalibracji monitorów, oryginalnych tuszy i wysokiej jakości papierów, nie były w stanie wiernie oddać mojej pracy – postanowiłem się tym zająć sam. Od 2013 r. każde zdjęcie drukuję samodzielnie na najwyższej jakości wielkoformatowej drukarce EPSON 9900.  Dzięki temu mam pewność, że gotowe zdjęcie będzie wyglądało dokładnie tak, jak sobie je wyobraziłem na samym początku.

To jednak nie wszystko. Aby podkreślić wyjątkowość zdjęcia, głębię kolorów lub ostrość, stosuję papiery o różnej gramaturze, fakturze lub odcieniu, a na życzenie klienta stosuję również papiery archiwalne o muzealnej jakości.

2

Wydruk.

3

Sprawdzenie jakości wydruku oraz docięcie zdjęcia.

OPRAWA

Oprawa zdjęcia ma ogromny wpływ na jego odbiór, dlatego kiedy tylko zażyczy sobie klient, uczestniczę również w tym procesie.

Stylizowana na starą, zardzewiała rama, doskonale komponuje się ze stylistyką zdjęć z opuszczonych miejsc (Czarnobyl).  Gruba, drewniana, popękana rama najlepiej pasuje do afrykańskich portretów.  Odpowiednio dobrane passe-partout, najlepiej kontrastowe w stosunku do ramy bądź zdjęcia,  dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter każdej pracy.

Przy oprawie zdjęć korzystam z wiedzy i doświadczenia jednego z największych producentów ram w Polsce.  Blisko 20 letnie doświadczenie, własna suszarnia, stolarnia, lakiernia to możliwość stworzenia każdego rodzaju listwy malowanej, bejcowanej, ornamentowanej lub foliowanej.  Współpraca z producentem daje mi pełną swobodę w wyborze odpowiedniej, nawet najbardziej wyszukanej ramy. O oprawie można opowiadać bardzo długo, dlatego zachęcam do odwiedzenia strony internetowej sklepu producenta www.oprawiamywramy.pl.

 

4

Wybór odpowiedniej oprawy.

5

Przed oprawą – podpis.

6

Cięcie ramy.

7

Łączenie ramy.

EFEKT

b1

Gotowy obraz w domu klienta.

 

ZDJĘCIA Z CYKLU “ZAGUBIONE DUSZE – Ginące religie Afryki”

 

8

Po wydruku.

9

Dobór gotowej ramy.

10

Po oprawie.

11

Drewniana rama stylizowana na starą – widoczne spękania, patynowanie, itp.

a1

Gotowy efekt.

Skomentowano 4 razy

 1. mnie też się nie bardzo podoba, ale… kwestia gustu.
  na pewno sporo pracy w to wkładasz a i pomysł na zwrot nakładu na wyprawę niezły.
  jak dla mnie, zbyt dużo pozowania w fotach “zagubione dusze..” a zbyt mało realiów.
  tak czy inaczej pozdrawiam
  Autora

 2. Witam,
  Nazywam się Patrycja, mam 18 lat i już od jakiegoś czasu śledzę Pana sztukę. Zaczęłam od zagubionych dusz i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Właśnie czegoś takiego szukałam – tej naturalności w podróżowaniu, w spełnianiu swoich marzeń. Życzę Panu dalszych sukcesów i mam ogromną nadzieję, że kiedyś uda mi się wymienić z Panem własne doświadczenia.
  Z poważaniem
  Patrycja Drozdowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *